Основні критерії вибору енергоефективного обладнання для холодильних і морозильних камер
При виборі холодильного обладнання потрібно дивитися не лише на кінцеву вартість обладнання, але також на витрати при його подальшій експлуатації та обслуговуванні.
На вартість обладнання та експлуатаційні витрати впливає не тільки фірма-виробник самого обладнання, але і яким чином підібрано обладнання.
Для вибору якомога енергоефективного обладнання для холодильних та морозильних камер необхідно звертати увагу на розміри та площу теплообміну повітроохолоджувачів і конденсаторів. Важливими параметрами для аналізу є: ΔTп повітроохолоджувача (різниця між температурою повітря на вході у випарник і температурою кипіння холодоагенту) і ΔTк конденсатора (різниця між температурою повітря на вході у конденсатор і температурою конденсації холодоагенту). При збільшенні повітроохолоджувача і конденсатора, ΔTп і ΔTк будуть зменшуватися (при більшому розмірі теплообмінника, для передачі тієї самої кількості тепла, ΔT буде меншою).
Для прикладу, розглянемо холодильну систему для морозильної камери зберігання морозива з температурою Т=-25°С (фреон R507). Якщо враховувати при виборі повітроохолоджувача його розміри (площу теплообміну), то зменшення ΔTп на 1°К (підвищення температури кипіння) призведе до збільшення холодильного коефіцієнту компресора (COP) орієнтовно на 2%, а це зменшення енергоспоживання орієнтовно на 2%. Для конденсатора, зменшення ΔTп на 1°К (зниження температури конденсації) призведе до збільшення холодильного коефіцієнту компресора (COP) орієнтовно на 3%, що теж приводить до зменшення енергоспоживання орієнтовно на 3%.
Слід зауважити, що для зменшення ΔTп і ΔTк необхідно збільшувати розміри теплообмінника, або витрату повітря. Це призводить до збільшення кінцевої вартості обладнання (в межах 5…30% на кожен градус К). Також, зменшення ΔTп і ΔTк, буде обмежуватися фізичними розмірами повітроохолоджувача і конденсатора, а у випадку повітроохолоджувача, ΔTп залежить від параметрів зберігання товару.
На покращення енергоефективності обладнання також буде впливати застосування певних елементів та вузлів холодильної системи, а саме:
- відділювачі рідини (холодоагенту) з вбудованим теплообмінником чи регенераційні теплообмінники, які дають економію в електроспоживанні до 16% для камер з температурою -25°С, та 5% для камер з температурою 0°С;
- електронні регулюючі вентилі дають можливість здійснити економію електроенергії до 38% (за рахунок роботи в зимовий період на менших тисках, з меншою температурою конденсації), і біля 15 % при електричному розморожуванні повітроохолоджувача (за рахунок меншого обмерзання);
- регулятори оборотів вентиляторів конденсатора дають можливість здійснити економію електроенергії на вентиляторах конденсатора до 30%;
- теплообмінники для рекуперації тепла дають можливість отримати теплову енергію в розмірі 1кВт з 2,2кВт холодопродуктивності обладнання для камер з Т=-25 °С, та 1кВт з 3кВт холодопродуктивності обладнання для камер з Т=0 °С.
Звичайно вказані елементи та вузли збільшують початкову вартість обладнання, але і економія від їх застосування суттєва.